Mimari animasyon


Mimari çizim ve mimari animasyon görselleştirme de 3 boyutlu programların tasarımın söz konusudur. Her sektör de kullanılır. Şehir, bölge, Mimari, moda, sinema, görsel animasyon, karakter, oyun, endüstri ürünleri, tasarım konularında kullanılabilen 3dsmax, Blender, Rhino, Maya, Solidworks, Luxology, Cinema4d, Modo, Houdini, Sektchup, Revit, Archicad, autocad, Vue, Freecad, 123D sclup gibi birden fazla program bulunmaktadır. Bu programların kullanımı da giderek yaygınlaşmaktadır.
Günümüzde artık mimarların hoş bir şekilde karşılanılmadığını bilmekteyiz. Gelişmiş olan teknoloji ile beraber elle çizilmiş olanlar artık geride kalmaktadır. Bu şekilde olduğu zamanlarda ise insanlar artık bu eski çalışan kişilere çok fazla değer vermiyorlar. Saygısız bir şekilde mesleklerini küçümseyebilmekteler. Bunun nedeni ise teknolojik çizimlerin gelişmesi ve sunum standartlarının da devasa bir değişime ulaşmasıdır. Render, bilgisayar üzerinde çizilen ham madde ya da nesnenin bir program aracılığı ile gerçekliğe vurulmasıdır. Bu işlemi gerçekleştirmek adına da çeşitli bilgisayarların yazılımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu işlemi yapan yazılımlar ise İngizlece de renderer denmektedir. Render işlemiyse mimarlık, bilgisayar oyunları, sinema, simülatörler ve televizyon gibi de sektörlerde ağırlıklı bir şekilde kullanılmaktadır. Bunların dışındaysa bilgisayar ile tasarımı yapılmış olan bütün sektörlerde gerçekleştirilmiş olan işlemdir.
Çizim bilgisayarlarına oran ile çok daha fazla olacak şekilde performans önde olur. Performans sizlere zaman olarak geri döner ve zaman ile işlerinizi yetiştirerek yeni çizimlere de başlayabilirsiniz. Render işlemini kullandıkları anlarda ışık, sahne gibi olan etmenler eş anlamlarda artar. 15 saniyelik bir animasyon için, bilgisayarınız 24 saat Render alabilmektedir. Render bilgisayar yapacağınız yatırım ile bu süreyi daha önemli bir anlamda düşünür. 4 ila 5 saate belki daha da aşağıya indirebilme imkânınız var, bu sadece limitiniz ile alakalı olmaktadır.
Render Bilgisayarlar 2’ye ayrılır
CPU Render
Genellikle kullanılmış olan Render bilgisayar biçimi olmaktadır. Önemli olansa işlemci odaklı olmasıdır. İşlemci GHZ ve çekirdeğini en yüksek olan seviye de tutmakla amaçlanmaktadır. Diğer donanımlar orta seviyede olur.
GPU Render
Yeni teknoloji sayılabilir. İş yükünü ekran kartına vermiş olmasından, önemli olan şey ekran kartı oluyor. Ekran kartı 1 adetten daha fazla takılarak, daha fazla performans alınabilmektedir. Normaldeyse ekran kartı, işlemciye göre çok daha fazla hızlı olmaktadır. Fakat son işlemin yapılması için işlemci CPU kullanmak gerekmektedir.
Render Fiyatları
Genel olarak potansiyel müşterilere ve 3D görselleştirmeye adım atmış olanların merak ettikleri konulardan biri de Render fiyatlarıdır.
Fiyatları etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Mekân veya kütlenin türü, projeden beklenmiş olan detaylar, talep edilmiş olan spesifik modeller, teslim zamanı, Render sayıları ve çözünürlüğü ve revize ücretleri gibi birden fazla unsur görselleştirmeyle alakalı fiyatların değişkenliğinde etkilidir. Dış cephe kısmındaysa, 3D peyzaj çalışmalarının yoğunluğu çok fazla titiz gerektiren bir çalışmadır.Render süreleri uzatılır. Ayrıca da gece Render çalışmaları da her daim daha fazla zaman tüketmektedir. Bundan dolayı da 3D dış cephe çalışmaları fiyatlandırmalarında etkin olan diğer önemli etkenlerden birisi olmaktadır.
Emek ve detay deneyimin olduğu daha fazla yerlerde fiyat durumları oldukça artmaktadır. Yapılacak olan işe ve deneyime göre fiyatlar tartışılar ve belirlenir. Bu sebepten de sabit fiyatların verilmesi zordur.
Animasyon Render Fiyatları
Farklı konuların barınması ile beraber sabit fiyat verilmesi epey bir zor işlemdir. Sabit fiyat verilimi ise bazı ofislerin yapmış olduğu en büyük hatalardan biri olmaktadır. Google daha önce dakika başlarına da fiyat veren reklamlar bulunmaktaydı, fakat içeriğin ve senaryonun ne olduğu bilinmeden fiyat vermek pekte akıllı bir şekilde olmuyor.
Mimari animasyonda fiyatların belirlenmesinde rol oynayan etkenler ise; storyboard, frame sayıları, çözünürlük, mekân, kurgu ve karakter gibi unsurlar ayrıntılı bir şekilde incelenmesi ve tartışılması gerekmektedir. Buradaki etkenlerin ne kadar önemli olduğunu örnek olarak animasyon yapan şirketler ve reklam ajanslarından teklifleri gelirken daha net bir şekilde görebilmeniz mümkündür.
Popüler Olan Render Motorları
Mental Ray
Endüstri dünyasına başta gelen, bilgisayar destekli olan tasarım, dijital içerik oluşturmalarda lider yazılımlar ile beraber entegre olarak verilmektedir. AutoCAD, 3DS Max, Maya, Catia, İnventor ve Cinema 4D olarak sıralayabiliriz.
Vray
Mimari görselleştirmeler de yaygın bir şekilde kullanılan mimari Rendermotorudur. Gelişen özellikleri, doküman konusunda yeterli bir kaynağa sahip olmasıyla beraber en çok tercih edilmiş olan motordur. 3DS max ile beraber bütünlük sağlaması, Vray’i piyasaya sürülmesinden sonra en yaygın kullanılan motor haline getirmiştir. Başta Autodesk olmakla beraber 3DS max, Autodesk VIZ, Autodesk Maya, Maxon Cinema, Rhinoceros ve Sketchup gibi birden fazla sayıda 3D grafik uygulamasına da destek vermektedir.
Maxwell Render
Multilight özelliğiyle beraber Render alıp daha sonrasında sahne ışıkların şiddetiyle oynanmasına olanak verebilen, en geniş material libe sahip olan motorlardandır. Çoğu kullanıcıya göreyse en gerçekçi sonuçlar vermiş olsa da Render süresi çok uzun sürmüş olduğundan pek tercih edilmemektedir. Bundan dolayı animasyon içinde pek uygun olmamaktadır. Tek tük nesnelerin olmuş olduğu sahneler bu motor için ideal olmaktadır. Ticari işler için riskli olmaktadır. Render alındıktan sonra ise gelecek revizyonlar tekrardan saatler ile harcamanız gerekebilmektedir.
Keyshot
Bu yazılımı deneyen kişilerin yarısı, bu yazılımın kendileri geliştirmeyecek olmalarını, her şeyin hazır sunulması yaratıcılığıyla öldürebileceğini söylemektedirler. Diğer kişilerse böyle bir program yapılmışsa benden neden kullanmayacağım, hızlı ve gerçekçi olan çözümler üretmeyelim demekteler.
Sonuçta birçok program kullanıcısı, hangi renderer olursa olsun, saatler boyunca renderin bitmesini bekleyerek, daha sonrasında birde photoshop ile zaman kaybetmektedirler. Unutmamalısınız ki zaman nakit olmaktadır.
Render Görüntüsüne Neden İhtiyaç Vardır?
Gerçekçi olan bir görüntü istiyorsanız yapılmış olan yapıların hepsi, müşteriye gönderilmeden ilk olarak gerçeğine yakın bir şekilde sunulmak istenmesinden, firmaları bu konuda da farklı bir arayışa itmiş ve bunun sonucundaysa daha iyi bir görüntü veren Render motorlar ortaya çıkar. Aslına bakarsanız da birden fazla firmanın yalnızca Sketchup’ın kendi iç görüntüsü ile işlerini daha çok görmüş oldukları dile getirilmektedir. Yeterli bir görüntü, photoshop programında da birkaç hareketler istenilen kıvama getirilmektedir.
Kaliteli mimari animasyon için Ne Kadar Beklemeliyiz?
Her insanın bir konu hakkında bilgi sahibi olması, anlama kabiliyetleri farklı olmaktadır. Genel olarak iyi bir görseli yakalamak için farklı şartlar gereklidir. Program bilgisinin olması, yapabileceklerinin en üst seviyeye çıkması için minimum 1,5 senelik sabır dolu bir süreç geçirmeniz gerekmektedir. Render programların hepsi farklı bir şekilde kullanılabilen, çok yönlü şirketlerin görsel kaliteyi yakalamaları için daha fazla deneyimli ve Render animasyon konusunda da daha tecrübeli olan kişileri seçmesinin tek nedeni, bu konuda çalışmış olan kişiler programlar üstünde birden fazla uzun süre geçirmiş olmalarıdır.
Sketchup Render nasıla alınır son zamanlar sıklıkla sorulan sorulardandır. Sketchup programıyla beraber birden fazla çözümü anlamanız gerekmektedir. Kaplama, modelleme, ışık, gölge ayarlarına hâkim olmalı, modelleme aşamasında ise birden fazla modeli kendiniz çizmelisiniz. Bu sayılan kısımları bitirmeden Render nasıl alınır sorusuna yönelmeniz olmayacaktır.


Leave a comment