Mimari Animasyon Nedir?


Mimari animasyon, kullanılmış olan 3D modelleme, animasyon yazılımlarıyla yapılmış olan tanıtım ve reklam alanına girmiş olan bir sanat dalı olmaktadır. Peki, nasıl katkı sağlar? Mimari projenizin akılda kalmasını, etkileyici bir şekilde de sunulması olarak dile getirebiliriz. Sonuç projenizin kabulü, daha etkileyici olabilmesi için, 3D modelleme ve animasyondan başka bir şey yapamazsınız. 3D mimari animasyon gelişmiş olan bir sektör olmasıyla beraber mimari açıdan da gelişmeye devam eder. Mimari projelerin canlandırılması, animasyon tekniği olmaktadır. 3D mimari animasyon mimarlık alanında daha çok kullanılmaktadır. Aklınızda olan projeleri karşı tarafa aktarmakla alakalı problemler yaşayabilirsiniz. Tasarımlarınızın görsellik olarak projenin akılda kalması etkendir. 3 boyutlu animasyon tekniğiyle aklınızda olan çalışmaya mükemmel bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.
Ayrıca da 3 boyutlu olan projeler kabul görünümü daha fazla olmaktadır. İnsanlara görsel şekilde akılda kalıcı bir sunum sunmaz iseniz başarısız bir şekilde sonuçlanabilmektedir. 3D mimari animasyon sisteminin en iyi tarafı akılda kalan proje olmasıdır. Detaylı ve görsel bir anlamda zengin bir şekilde 3 boyutlu olarak sunulması yatmaktadır.
3D Boyutlu Mimari Animasyon Nasıl Yapılır?
3D modelleme veya 3 boyutlu model bilgisayarın yardımı ile beraber nesnenin matematiksel olarak ortaya çıkmasıdır. Ortaya çıkan ürünün modeli alınmış olan nesnenin geometrik bir temsili olarak görünmesi, üç boyutlu model olmaktadır. Fakat yalnızca bu modelin oluşturulmasıyla istenmiş olan amaç görselleştirmeyle alakalı olduğu zamanda yeterli olmaktadır. Görsellik işleminde ortaya çıkmış olan ürünün rendering olarak adlandırılmış olan bir program yardımıyla yapılmış olan işlem sonucundaki modelin animasyonunun oluşturulmasında etkili olmaktadır.
Günümüze toplu bir şekilde konut projeleri gibi olan birçok projeler mimari animasyon ile yapılır. Sürekli bir şekilde yeni yerleşim alanları inşa edilir. Bütün bu mimari projeler ise 3D modelleme, görselleştirmeye uygun olan ve animasyonlara ihtiyaç duyulur. Bu alanda kendini göstermiş olan iyi profesyonel kişilere mimari animasyonun yaptırılması gerekir. Mimari animasyon çalışmaları, projenin sunumu ve kabulü hakkında mutlaka ikna gücüne sahip olmalıdır ve değerini kanıtlamış olması gerekir. Proje sahiplerinin binlerce para ödediği, inşasını yapmış olduğu projelerin daha rahat, hızlı bir şekilde pazarlanmasının dışında müşterilere daha çok kaliteli bir şekilde görsellerin sunulması ve satın alınmadan önce müşterilerin memnuniyetini sağlamaktadır. Mimari animasyon sunumu yatırabilmeniz işinize vermiş olduğunuz değer ile orantılıdır. Mimari sunumlar projelerinizi kurtarabilecek kadar değerlidirler.
Görselleştirme ve Kaplama
3 boyutlu bir nesnenin görselliğini tamamlaması anında gerçek şeklinden farklı bir şekilde olan tarafı renksiz, modeli oluşturmuş olan çizgilerden meydana gelir. Model gerçeğine uygun bir şekilde getirebilmek adına ilk olarak üstünde desen ve doku kaplamaları oluşturulmaktadır. Bu yapıda da gerçek olarak kullanılmış olan maddelerin görsel özelliklerini de simüle etmiş olan sanal malzemeler oluşturularak, ayrıca da bu sanal malzemelerin rengi, yansıtması, ışığı kırabilmesi, matlığı ve parlaklık değerleri gibi de gerçek maddelerde oluşmuş olan tüm özellikler simüle edilebilmektedir.
Aydınlatma
3D boyutlu model üstüne gerekli malzemelerin giydirilmesinden sonra ortalama bir şekilde çeşitli ışık kaynakları eklenmektedir. Görüntünün nüanslarını oluşturup, bu son eklenmiş olan elemanlarında parametreleri ayarlanmaktadır.
Son işlemse Render
Render kelimesi, 3D Modelleme ya da görselleştirme alanında en çok kullanılmış olan terimlerdendir. Türkçe karşılığıysa derlemek, sunmak anlamına da gelen render, çizmiş olduğunuz sahnelerdeki objelerin bütün hesaplama işlemlerinin yapılıp en son görsel sunuş aşamasına da gelir. Çizim esnasında sahnede olan obje, kaplama, ışık ve efektlerin uygulanabilmiş olması, belirgin bir şekilde gerçek olan görüntüyü yansıtmamaktadırlar. Neden olarak da bilgisayardan çizimin oluşması adına hem bu hesaplamaların hem de çizimlerin yapılabilmesi için bilgisayarların normal gücünün biraz üstünde bir işlem olarak bilinmektedir. Bazı detaylı olan sahnelerdeyse render süresi saatleri de olmaktadır.
Mimarlık ve 3D Mimari Animasyon Video
Son senelerde ülkemizde de fazlasıyla popüler olan bilgisayar animasyonlarından faydalanılıp yapılmış olan 3D video diğer bir görsel kullanım alanı olmaktadır. Mimari çalışmalar, iç dekorasyon, çevre düzenlemeleri ve peyzaj daha plan aşamasındayken bilgisayar tarafından canlandırarak, düzenlemeleri daha gerçekçi bir şekilde izlenir hale gelir.
Mimari Animasyon ile Detaylı Bilgiler
İnsanlar artık her alanda çok değerli olan önemli teknolojik atılımlar gerçekleştirmektedirler. Özellikle de reklam kampanyaları kısmında kullanılabilen mimari animasyon bunlara verilebilecek en önemli örneklerden biridir. Bir projenin tanıtılmasında büyük rolü üstenen mimari animasyon günümüzün şartlarındaysa reklam kampanyalarının önemli parçasıdır. Özellikle de internet ortamlarında bugünün şartlarında yapılmış olan görsel tanıtımların kitleyle birebir iletişim kurmasından en etkili sunum şekli haline gelmektedir. Çünkü bu tarz olan tanıtımları isterseniz cep telefonunuzdan isterseniz internet ortamından izleyen kişiler ilk olarak kendilerini sanki projenin içineymiş gibi hissederler. Böylelikle çok daha iyi bir fikir sahibi olmaktadırlar. Bu algının ise projeyi yürütmüş olan firma açısından ise ticari bir şekilde karşılığı reel olarak yapılacak olan satıştır. Dolayısı ile her reklam projelerinde olduğu gibi aktivitelerin esasını müşteriler, firmalar arasında kurulmuş olan sağlıklı iletişim potansiyel olarak konu hakkındaki temeli oluşturmaktadır.
Mimari Animasyon Aşamalarında 3D Görselleme Teknolojisi
Normal şartları ele alırsak 2D olarak başlanmış olan mimari proje çizimin süreci, 3D görselleme yöntemi ile farklı bir modellemeye dönüştürülüp, ilave birkaç işlemlere hayata döndürülür. Bu noktada ise ihtiyaç duyulmuş olan hassas çalışmalar sayesine film profesyonel ellerde şekillenip, hazır bir sunum haline getirilmektedir. Render adı altında çalışmanın temelini oluşturmuş olan işlemden daha sonrasında uzun uğraşlarla Autocad çizimlerinin de eşlik etmiş olduğu bu çalışma projesiyle yürütülen takım tarafından reklam filmine dönüşür. Eğer bu proje konu projesiyse kat planlarının, oturma planı ve odalar içinde gezinti yapılabilecek şekilde izleyicinin sanki fiziki bir şekilde proje içine canlandırılması izleyicisi açısından hangi konusu alması gerektiğini ya da konutların nasıl özelliklerinin olduğu gibi konuların anlaşılması oldukça kolaylaşmaktadır. Son derece de profesyonel bir şekilde hazırlanmış olan 3 boyutlu ve büyüleyici olan grafiklerin eşlik etmiş olduğu ayrıca da efektler ile süslenmiş olan mimari animasyon filmi müşterideki değeri arttırmaktadır. Belki de daha projenin ilk başında yüksek bir satış imkânı sağlayabilir.
Teknolojinin ilerlemesiyle beraber insanlarında yaşam standartları artmıştır. İnsanların yaşam alanlarınızı, kullanacakları yapıları daha güvenli, kaliteli ve modern yapılar haline getirebilmek adına teknolojiden tamamen yararlanılmaya başlanmıştır. Mimarların genel olarak hayal etmiş oldukları yapıları çizmeleri adına özel bir şekilde yazılım programları geliştirilmiştir. 2D ve 3D yazılımlarıyla hayalinde olan yapıları anlatmaları yerine, inşa etmeleri çok daha kolay bir hale gelmiştir. Bu yazılımlar ile beraber 3D mimari modellemeleri ve 3D mimari animasyon terimleri, bu işi bir sektör ve iş imkânı haline getirmeyi de başarmıştır. Artık mimari modelleme ve animasyonu günümüzde büyük ve küçük olan tüm yapıların oluşturulma aşamasında kullanılır hale geldi. Mimarların hayal etmiş oldukları projeler teknik çizim haline getirilip daha öncesindeki yapıların mimari çizimleri oluşturulur. Oluşturulmuş olan bu teknik çizimlerse 3D modelleme teknikleriyle ve animasyon haline getirilir.


Leave a comment