Kurumsal tanıtım filmi


Kurumsal Tanıtım Filmi, bir işi anlatabilmenin en etkili yolu olmaktadır. Çünkü günümüze interneti kullanan kişilerin tamamı video içerikleri tüketir. Bundan dolayı da işinizi tanıtım videosu ile anlatmanız daha da fazla kişiye ulaşmanızı sağlar. Görse öğrenimi ise işitsel öğrenmeyle beraber pekiştirebilen tanıtım olan filmlerde, basılı şekilde olan iletişim araçlarında, açık bir ara önde etki yaratır. Çünkü modern çağdaki insanları, internet ortamında yazı karmaşasından kaçıp video izlemeyi tercih ederler. Üstelikte tanıtım videolarını, izleyici üstünde oluşturmuş oldukları akılda kalan ve güvenilirlik gibi faktörler ile de öne çıkar. Aktarılacak olan doğru mesajı en iyi şekilde aktaracak nitelikli tanıtım filmlerinde olması gereken ve rakipler arasında tek fark yaratmayı sağlayacaktır. Çağın en efektif olan iletişim aracıdır. Videolar hakkında nitelikli çözümler sunup işinizi büyütmenizde büyük bir rol oynayacaktır.
Kurumsal tanıtım filmi internet içerisinde markanıza, şirketinize kurumsal olacak şekilde kimlik kazandırması, reklamınızın en iyi şekilde yapılması ve en önemlisi ise tanınırlığınızı arttırabilmek adına yeni kartvizitleriniz olmaktadır. Tanıtım videoları ise günümüzde daha yüksek prodüksiyon maliyeti, geniş takımlar ve birçok ekipmanlar tarafından üretilebilmektedir.
Kurumsal Tanıtım Filmi Nasıl Hazırlanır?
Tanıtım filmi hazırlanırken önemli konulardan birisi hangi mesajların, hangi hedef kitlesine nasıl aktarılacağıdır. Bundan dolayı da reprodüksiyon basamağına geçtiğiniz zaman, doğru bir hedef olacak şekilde kitle analizi yapılması gerekir. Uzman ekiple, gerekli olan analizleri gerçekleştirip, hedef kitle üzerinden en büyük olan etkiyi oluşturabilecek konular belirlenir. Bu konuları ise hedef kitleye en başarılı şekilde aktarıp, mesajlar üretilir ve tanıtım videosu içine optimum süreyi belirlemektedirler. Bu doğrultuda ise tanıtım filminin senaryosunun çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Prodüksiyon ve post prodüksiyon basamaklarında görsel ve ses, müzik prodüksiyon çalışmaları ise tam olarak hedef kitleye bağlı bir şekilde ayarlanmalıdır. Farklı bünyelerde olan yönetmenler, konsept geliştiriciler, videographer, metin yazarları, kreatif direktörler, art direktörler, ses tasarımcıları, grafikerler ve dinamik ekibi ile üst düzey stüdyolarında da tamamen başarı odaklı bir şekilde nitelikli tanıtım filmleri tasarlamaktadırlar.
Tanıtım Videosu
Burada bütçenizi belirlemeniz gerekecektir. Fakat gene de tanıtım filmi fiyat konusunda kesin net bir karar alamazsınız. Nasıl bir video istediğinize karar verdiniz. Tanıtım filminizin yapım öncesinde, çekim süresine çekim mekanına ve çekim gününe karar verilir. Tanıtım filminin programı hazırlanır. Tanıtım filmi çekip daha sonra programı belirledikten sonra, üzerinde editler yapılır. Hangi ekipmanlar kullanılacak, günün hangi saatinde çekim yapılmalıdır gibi sorulara cevap verilmektedir.
Belirlenmiş olan zaman ve yer ile o sürede çekimler yapılır. Çekim süresi en verimli şekilde kullanılmaya ve bu doğrultuda ise hazırlıkların eksiksiz bir şekilde olmasına özen gösterilir.
Tanıtım Video Türleri
Kurumsal tanıtım filmi ürün tanıtımları, kitap tanıtımları gibi tanıtım videoları içerisine almaktadır. Asla hayata geçirilmiş olan her proje içinde bir tanıtım videosu hazırlanabilmektedir. Bu durumda projeye değer katabilecek ve başarısında da doğrudan pozitif bir şekilde rol oynayacaktır. Reklam filmindeki kurumsal olan tanıtım filmleri, ürün tanımları gibi olan konulardakiler ise yaratıcı ve kaliteli bir şekilde çözümleri sunabilen, iletişim dinamiklerine hâkim olan takım, donanımlı stüdyolar ve son teknoloji olarak da ekipman parkuru ile başarılarda etkin bir rol oynamaktadırlar.
Yalnız Türkiye’de değil dünyanın her yerinde kurum, kişi ya da markalar içinde kaliteli olan tanıtım filmleri hazırlayabilen birçok kişi bulunmaktadır. Unutmayın ki işinizi nitelikli ve kaliteli bir tanıtım filmi ile anlatmanız, günümüzde en çok başarılı olacağı yöntem reklam yayınlanmasıdır.
Kısa Tanıtım Filmi
Kısa tanıtım filmi, 0 ila 1 dakika arasında hazırlanmış olan tanıtım filmlerine denilir. İşin içeriğindeyse bağlı olmak ile beraber, son zamanlarda da kısa tanıtım filmi markalarının tercih edilmiş olduğu videoları arasında yer alır. Bunun nedeni ise kısa tanıtım filminin izleyiciyi çok fazla sıkmamasıdır. Sizde hedef kitlelerinize göre projelendirilmiş olan kısa tanıtım filmlerinize sahip olabilmek için, işine iyi olan birini bulabilirsiniz. Değişik fiyatlar ile hemen teklifleri almanızı sağlamak sizlere kalmaktadır.
Kurumsal Tanıtım Filmi İş Akışı
Konsept geliştirerek, stroy Board oluşturma ile seslendirme metni yazımıyla, profesyonel çekimiyle, havadan görüntülemeler ile grafik tasarımı, senaryo yazılımıyla, 2D ve 3D animasyon, müzik prodüksiyonu, profesyonel Seslendirme, kurgu ve montaj, hedef Kitle analizinin yapılması ve streaming olarak geçmektedir.
Projemi Sunmak için Filme İhtiyacım Yok Diyenler Yanlış Düşünür!
Böyle bir düşünce biçimine sahip olmanız normaldir. Eğer bu şekilde düşünüyorsanız profesyonel bir sunumcu ya da sunum yaptırmamışsınızdır. Çünkü yalnızca profesyonellikten uzak olan kişiler söyleyeceği, düşünebileceği bir düşünce yapısıdır bu. Profesyonel bir sunuma ihtiyaç yok. Şunu unutmamalısınız ki sunumu yapacağınız yer ya da kişiler, sizin projenizi sunarken olabildiğince profesyonel bir şekilde sunumu yapmanızı beklemektedirler. Çünkü siz sunum başladıktan sonra konuşuyor olmanızı istemeseler dahi belli etmeyeceklerdir. Siz onlara kendiniz sürpriz yapın ve bir kuruma projenizi sunarken mutlaka kurumsal tanıtım filmi hazırlayın.
Kurumsal Tanıtım Filmi Fiyat
Sarı güzel bir renk midir diye sorsak bütün herkes farklı yanıt verir. Kurumsal tanıtım filmi yaptırabilmek de pahalı mı ne kadar sorusuna vereceğimiz cevap, pahalı değildir. Şöyle düşünmelisiniz, günlerinizi, haftalarınızı veya aylarınızı vermiş olduğunuz bir projenizin akıbeti toplantı sırasında gösterebileceğiniz sunum becerinize bağlı olarak bu durumda siz bu toplantıya elinizde kağıt kalemle gitmeyi mi tercih edeceksiniz ya da tam anlamı ile profesyonel yapılmış olan kurumsal tanıtım filmi ile mi? 20 yıl önceden kalmış olan Powerpoint sunumlarını artık kimse görmek istememekte. Projelerinizi değiştirmek ya da yaptırmak isterseniz o kadar pahalı olmadığını da bilmelisiniz. Çünkü sizin projenizin prestijli görünebilmesini sağlamak ile beraber onay almasını ve projenize ilgilerin artmasını sağlar.
Reklam ve Tanıtım Filmi Arasındaki Farklar
Reklam ve kurumsal tanıtım filmi sıklıkla birbirileri ile karıştırılmış olsa bile içerik ve amaç itibari ile birbirinden farklı olmaktadırlar. En kısa haliyle beraber aralarındaki farkı belirtecek olursak tanıtım filmi genel olarak ürünü, üretimi ve kurumsal kimliği ön plana çıkartır, reklam filmi kadar kısıtlı zamanı yoktur, şirketinin birçok yönünün ayrıntılı bir şekilde ön plana çıkartılması görselleştirilmesi halinde olmaktadır. Kullanım alanları ise çok farklı olmakla beraber, internet sitelerinde, fuar alanlarında, müşteri sunumlarında, showroom ve yerel kanallarda yapılır. Reklam filmlerinde ise daha çok marka kimliklerinin ön plana çıkarılması, çok daha kısıtlı bir süre içerisinde seri ve etkili bir metnin yazımının gerektirilmiş olan türü olmaktadır. Kullanım alanları ise internet ve televizyon kanallarıdır.
Bu iki türde bütçelendirme aşamalarında birbirinden farklılık göstermektedir. Reklam filmi süre bakımından ele alındığında daha kısa bir sürede ve teknik ekipmanın daha iyi bir nitelikli olması, teknik ekibinin daha geniş olması nedeniyle daha yüksek bütçelere çıkmaktadır. Sonuç olarak şu anlık elimizde olması gereken, aklımıza yer edinmesi gereken şey ister reklam olsun ister tanıtım animasyonu fark etmeden detaylı olacak şekilde ve ayrıntılı bir çalışma, güncel olan ve doğru teknik ekipman kullanımıyla işin ehli bir teknik takım ve kreatif, özgün bir şekilde sanat ekibi gerektirmektedir.


Leave a comment