Mimari görselleştirme

Mimari görselleştirme ve mimari animasyon konusunda üst düzey çalışmalara imza atan ve profesyonel hizmet sunan bir 3d animasyon stüdyosu olarak siz müşterilerimize her zaman daha iyi hizmet sunabilmek için güncel yazılımları ve ekipmanları yakından takip ederek sizlere daha kaliteli hizmet sunmak bizim temel iş anlayışımızı oluşturmaktadır. Bir 3d animasyon un fiyatlandırılabilmesi için bazı etkenlerin bilinmesi gerekmektedir. Aşağıda bütçeyi oluşturan öğeleri kısaca inceleyebilirsiniz. Maliyetleri belirlerken görüşmemiz esnasında size soracağımız soruların cevaplarını kesinlikle bilmemiz gerekiyor. Daha sonra projenizle alakalı eğer var ise sinopsis, hikaye, brief veya senaryolarını sizden istiyoruz. Projenin detaylarını öğrendiğimizde sizin için en uygun teklifimizi hazırlıyoruz. Bu detayların belirlenmesi müşterilerimiz ve bizim için çok önemlidir. Proje sahibi kişi veya firmalar mevcut bütçeleriyle sahip olacakları çalışmayı ön görebilir bizde benzer projeler için farklı firmalardan alınacak fiyat tekliflerinde rekabet edebilme gücüne sahip olabiliriz. Proje sahiplerinin ve bizim doğru tespitler elde edemememiz durumunda maliyetlerde aşırı büyük farklar oluşabiliyor.
Animasyon türü maliyetle doğrudan etkilidir. Bu hem zorluğu hem de iş sürecini doğrudan etkileyecektir. Hazırlanacak olan çalışmanın içeriği yani mimari, karakter içerikli, reklam, tanıtım, belgesel vb. türü nedir? Bu gibi etkenler fiyat teklifinin oluşumunda etkilidir. Mimari görselleştirme ve animasyon film bütçesini dakika birim olarak ücretlendiriyoruz. Hazırlanacak 3d animasyon organik modellememi? Yani karakter bitki hayvan vs. gibi yoksa mimari veya mekanik bir yapımı önceden belirlenmesi gerekmektedir. Özel tasarım yapılacak mı yoksa mevcutta bulunan hazır model koleksiyonlarından yararlanılacak mı? Hazırlanacak projeyle alakalı paylaşılabilecek her bilgi gerçekçi ve sağlıklı bir iş tabanı ve fiyat teklifi oluşturmamızda yardımcı olacaktır. Animasyon filmler, bilgisayar ortamında belirli yazılımlar kullanılarak oluşturulmuş görsellerin akışının özel tasarlanmış programlar ile birleştirilmesiyle hazırlanır. Bu sistem çekilmiş olan ilk fotoğrafa ve fotoğrafların arka arkaya eklenmesiyle oluşturulan ilk filme kadar dayanır ve temel mantık her zaman aynıdır. Birçok bileşenden oluşan tasarım sürecini anlamak günümüzde bir külfet gibi görünen dijital sanatları daha iyi anlamanıza ve ihtiyaçlarınız dahilinde bir tasarım firmasıyla görüştüğünüzde daha sağlıklı iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır. Görsel tasarım yapan firmaların iş akışı genelde şu şekildedir.
Senaryo oluşturma
Giriş, gelişme ve sonuç bölümleri hazırlanmış bir senaryo tüm animasyon türlerinin ilk aşamasını oluşturmaktadır. Senaryo film hakkındaki bilgileri yazıya dökmeye ve burada müdahalelerde bulunmamıza yardımcı olur.
Planlama
Senaryo ve planlama yapacağınız projenin temelini oluşturur. Ne kadar detaylı planlama yaparsanız süreç okadar kolay tamamlanacaktır. Planlama da beceri, zaman, bütçe vb. gibi değişkenlere göre kullanacağınız ve yapmak istediğiniz her şeyin özetini oluşturmanızda yardımcı olur. Senaryoya göre kaç karakter var, bu karakterler birbirleri ile etkileşimde bulunacaklar mı, animasyonun geçtiği mekanlar, müzik, ses efektleri vb. bilgiler eşliğinde kullanacağınız programlardan, beraber çalışacağınız kişilere kadar her şeyi bu aşamada belirlersiniz. Planlama animasyonuz için üstünde en çok durulması gereken kısmıdır. Doğru planlama ile büyük ve detaylı projelerin üstesinden gelebilirsiniz.
Modelleme ve tasarım
Hazırlanacak olan projede kullanılacak katı modellerin yani insan, hayvan, araçlar, binalar, bitki örtüsü gibi aklınıza gelebilecek her tür objenin kullanılacak yazılımlarda hazırlanma sürecidir. Yapılacak projede kullanılacak obje sayısı sahnenin büyüklüğüne etki edecektir. Model sayısı hazırlanacak animasyon film in her aşamasına doğrudan etki edecektir. Dolayısıyla çalışma olabildiğince kullanılacak yazılım açısından hafif olmalıdır. Buda çalışmayı yapacak firmanın çalışanlarının deneyimi ve yeteneğine bağlı olacaktır.
Anime etme
Sahnede bulunan hareketli tüm objelerin, insan hayvan, araçlar hareketli mekanik parçalar, dokular vs. ve yardımcı materyallerin kamera ışık gibi senaryoya uygun şekilde hazırlanacak film süresine ve senaryoya uygun şekilde hareketlendirilmesi sürecidir.
Render alma
Render alma hazırlanan sahnenin yoğunluğuna ve doku detayına, istenilen imaj çıktısının kalitesine ve çözünürlüğüne bağlı olarak dakikalardan saatlere ve günlere kadar farklılık gösterir. Bu süreyi tasarımcıların hazırladığı sahnenin ayarları ve kullanılan bilgisayar sistemleri etkilemektedir. Bir kişinin hazırladığı sahnede 3 saatte aldığı renderi başka bir tasarımcı farklı ayarlarla profesyonel bir gözün haricinde algılanmayacak farklarla veya hiç fark omadan çok daha kısa sürede render alınabilecek hale getirebilir. Bu doğrudan deneyimle ve bireysel yetenekle doğru orantılıdır. Devamında nekadar güçlü bir bilgisayar sisteminiz varsa buda çalışmalarınızı daha rahat hazırlamanızı ve daha kolay render almanızı sağlar. Render hazırlama sürecinde doğru bir araştırmayla dışarıdan render farm hizmetide alabilirsiniz.
Post Produktion
Bu kısım istenilen detay ve efekt yoğunluğuna göre farklılık gösterebilir. Diğer çalışma kısımlarına göre daha hızlı tamamlanabilecek bir süreçtir. İstenilen efektlere ve detaya göre çalışma süresi
farklılık gösterecektir. Hazırlanan 3d animasyon için son dokunuşlar bu ksımda yapılmaktadır, seslendirme ve farklı görsel efektler gibi.
.Daha önce farklı sektörlere ait farklı kalite düzeylerinde hazırladığımız profilimizde paylaşma hakkına sahip olduğumuz 3d animasyon çalışmalarımızı inceleyerek benzer çalışmalara ihtiyaç duyduğunuzda bizimle iletişime geçebilirsiniz.