Mimari modelleme


Mimari modellemeler projeleri en iyi sunmakta olan programlardan biridir. 3D editörler ile gerçekçi 3D görseller elde etmeniz, mimari projeyi pafta olmaktan çıkartarak, gözle görülen bir tasarıma dönüştürülür. Mimari modelleme mimari proje yapım aşamalarından atar damarlarından biri olmaktadır. Mimari modellemeler olmadan kütlelerin nasıl görüneceği de hayal etmek epey bir zor olmaktadır. Mimarlar ne kadar gözlerinde canlandırmış olsalar da projelerin 3D ortamda gerçek bir hayatta varmış gibi üretilebilmesi, o projenin çizgilerini yenileyebilmek ve yeni çizgiler atabilmek adına da paha biçilemez bir fırsat olmaktadır. 3D modelleme, görselleştirmeleri farklı bir şekilde yararlanmak pozitif bir şekilde sizlere geri dönüş yapacaktır.
3D modelleme ve görselleştirme teknikleriyle 2D ortamda tasarımlarıyla geliştirilemeyen, mimari projeler 3D ortamda da tasarımsal olarak değiştirilerek, yeni detaylar eklenebilmektedir. Mimari projelerin fazla dikkat çekmesi ile beraber yapılacak olan çalışmalar da görselleştirme çalışmalarına ek olarak da projelerin daha da prestijli olmasını sağlamaktadır. Mimari proje yapımlarında etkin bir rol oynayan 3D modelleme ve tasarım, mimari yapıların da daha estetik bir şekilde olmasına yönelik yapılmaktadır. Bir dış mimarı yapısının estetik görünebilmesi, o yapıların da pazarlanmasında aktif bir şekilde rol oynamaktadır. Mimari tasarımlar yalnızca 2D pafta ortamlarında kullanılsaydı, tasarımsal olan ve estetik açıdan da çok fazla ileriye gidilemezdi.
Mimari Modelleme Avantajları
Geleneksel olan yazımlar halinde hazırlanmış, tamamı ile teknik detayların ön plana çıkarılmış olan 2D çizimlerle her şeyi kolay anlamanız mümkün olmamaktadır. Yer anlaşılabilmesi için teknik bilgiye ihtiyaç duyulan ortamları ortaya koymaktadır. Fakat 3D modelleme yönteminin yaygınlaşmasıyla beraber projelerin sunumunu büyük bir ölçüde kolaylaştırmıştır. Bu durumsa en çok mimarlık bürolarıyla inşaat firmalarına daha büyük avantajlar ve pratiklikte sağlanır.
3D modellemenin farklı avantajı ise oluşturulmuş olan mimari projelerin de geliştirilme aşamasında olduğu zaman gerçekleştirilmiş olan çeşitli değişiklikler, iyileştirmelerin takibi kolay bir şekilde yapılır. Bu durumu da örnekle beraber açıklamak gerekirse de ölçülerin yeniden düzenlenmiş olduğu bir bölgeye yerleştirilmesiyle beraber mutfak tezgahının ölçülerinde de değişiklikler yapılması gerektiği de kolay bir şekilde kontrol etmeniz mümkün. 3D modellemeden sonra yapacağınız render işlemiyle beraber elde edilebileceğiniz görüntülerden sonra planlamış olduğunuz işlemleri, ayrıntılarına kadar değerlendirebilir, bu şekilde adım adım ilerleyebilirsiniz. Bu durumda projenin kusursuzluğunu her şekilde görebilir, müşterilerinize de gösterme imkanını yakalarsınız.
3D modelleme ve render işlemlerini ortaya koyan sunumlar, projelerin kabul edilebilirliğini yüksek oranda olumlu bir şekilde etkilemektedir. Günlerce, aylar boyunca üstünde çalışmış olduğunuz projeyi gerektirdiği takdir de etkileyici bir şekilde sunamazsanız eğer, ciddi bir şekilde sorununuz var demektir. Kullanacağınız cümleler ya ad görsel efektler her daim yeterli olmayabilir. Bu noktada ise devreye 3D mimari çizim girebilecektir. Böylelikle projenizi mükemmel bir şekilde sunabilir, karşınızda olan kişilerde merak uyandırarak, satışınızı yapabilirsiniz.
3D modelleme ile beraber inşaat aşamasında karşılaşılacak olan sürprizler de en aza indirilir. Projenin tasarımının detaylı olacak şekilde üç boyutlu ortamda canlandırılabilmesi sayesinde de A’dan Z’ye projenizin tüm teknik detayları hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Henüz inşa edilmeden, inşa edilen halini ön görme fırsatınızı bulacaksınız. Bu durum ufak ölçülerle hataların önüne geçilir. 3D mimari çizimle beraber bir projeden beklentilerinizle almış olduğunuz sonuçlar arasında da farklar oluşturabilmeyi sıfıra indirebilmektedir. Çünkü tüm detayların yeteri kadar aktarılamadığı zaman 2D çizimlerdeyse bu tür sorunlar yaşanır. Fakat son zamanlarda üç boyutlu modelleme yöntemiyle sunumu yapılmış olan mimari projelerde böyle bir sorun yaşanmaz.
3D Modelleme Programları
3D modelleme amacı ile kullanılmış olan sayısı farklılıkta ve sayısız özelliğe sahip olan programlar bulunur. Bu programlar, kullanıcıların kullanım amaçlarına göre yapmış oldukları modelin karakterine bağlı olarak da değiştirebilir. Basit yapı ve parçaların modellemeleri yapılacaksa eğer Sketch Up programı kullanılır. Makine parçası oluşturabilmek, bina modellemesi yapmak isteyenler ise Solid Works ya da Auto Cad programını da tercih edebilmektedirler. Bu şekilde 3D olarak oyun ve animasyonlar da kullanmanız mümkün kılınıyor. 3D animasyonlar da yapılabilen 3D modellemelerde sık bir şekilde kullanılmış olan programların başındaysa 3D stuido Max gelmektedir. 3DS max programı, günümüzdeyse filmlerdeki özel efektlerin hazırlanabilmesine, animasyon modellerinin de oluşturulmasında kullanılır. Oyun grafiklerinin de ve mimari sunumlarında sık bir şekilde kullanılır.
3D Max Modelleme
3D Studio Max programını diğer 3D modelleme programlarının aksine de animasyon modellemeleri ile tam uyumlu olmaktadır. Programın sahip olmuş olduğu Curves Editör ismindeki bileşen ile beraber animasyonu yapılan nesnenin kamerası, ışığı, materyal kontrollerini tamamen kontrol altına alabilirsiniz. 3DS max programında kullanıcılar adına hazırlanmış olan, hazır bir şekilde şablon bulunur ve bunların üstünde kendi düzenlemelerini yapıp istemiş oldukları tasarımı elde edebilmektedirler.
3D Max Karakter Modelleme
3D Studio Max programı, canlı ya da cansız her türlü olan nesnenin üç boyutlu modelinin yapılabileceği bir program olmaktadır. 3D max programıyla yapılmış olan karakter modelleme işlemlerinde canlının anatomik özelliklerine uygun bir şekilde üç boyutlu modellenmesi sağlanmaktadır. 3D max ile yapılan modelleme türleri arasındaysa zorlu ve en çok uğraş gerektireniyse kuşkusuz karakter modellemeleri olmaktadır. Karakter modellemesi yapmak isteyen kişiler canlı anatomisi, topoloji konularına da hakim olmaları gerekmektedir.
3D max programı ile yapılmış olan insan modellemelerinde, insan vücudunda yer alması gereken kas ve iskelet yapısı program aracılığı ile taklit edilmektedir. Kasların kasılmaları esnasında vücudun aldığı şekillerinde anatomik durumlarında tasarımcı tarafından iyi gözlemlenip, topolojik çalışmalar ile modele iyi bir şekilde aktarılması iyi bir insan modellemesinin başlangıcı için önemli olmaktadır.
Bina modelleme, koltuk modelleme, araba modelle gibi 3D modelleme işlemleri 3D max programıyla yapılabilmektedir. Bina modellemeyle binaların modellerinin gerçeğiyle uyumlu bir şekilde yapılabilmektedir. Programın sahip olmuş olduğu bütünleşik render özelliği dışında üçüncü parti programları ile desteklenmesi, kullanıcıların da alternatiflerini çoğaltır. 3D max programının NURBS modelleme, yüzey modelleme ve poligonal modelleme gibi özelliklere sahip olması gerekmektedir. Kullanıcıların programa olan ilgisi daha çok artmaktadır. Kullanıcıların çalışmış oldukları konulara göre de özelleşen yapısıyla 3D max programıyla özellikle de animasyon sektöründe çalışmış olan kullanıcılar için tercih edilmiş bir programdır.
Blender
Tamamen ücretsiz olan özgür ve açık kaynak kodlu 3D modelleme programıdır. Windows dışındaysa Linux ve Max OS işletim sistemlerinde çalışan programdır. Çok fazla eklentisi olduğundan dolayı açık kaynak kodları ile mimari çizimler içinde son derece pratik olması ile beraber yarar sağlamaktadır. 3D modelleme de programlarından biri olmaktadır.
ArchiCAD
Graphisoft tarafından mimarlar adına üretilmiş olan 3 boyutlu bilgisayar destekli tasarımlar için kullanılan programdır. Apple bilgisayarları adına üretilen program daha sonrasında Windows platformu içinde üretilmiştir. Türkçe desteği de verilen, birçok fonksiyon ve modülü olan kullanışlı bir şekilde mimari programlardan biridir. Türkçe kullanım kitabıyla da eğitim merkezleri bulunur.
Allplan
All plan programını mimarı olan projelerin çizimleri ve görsellerini kısa bir sürede ortaya çıkarmanıza, sunum halinize getirmenize yardımcı olan programdır.


Leave a comment